Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A sokoldalú vadgesztenye

Dóri
16/05/2023 04:17:00 PM
A sokoldalú vadgesztenye

A gesztenyét mindenki ismeri, sőt sokan már kisgyermekként megtanulják, hogyan lehet megkülönböztetni a szelíd-, és a vadgesztenyét. Az óvodában, iskolában a gyerekek gyakran készítenek gesztenyéből figurákat, méghozzá a vad fajtából. Azonban a vadgesztenye nem csupán a gyerekek számára ismerős. Épp ellenkezőleg! Ez az értékes növény már évezredek óta fontos alkotóeleme a természetes orvoslás eszköztárának. Az alábbi cikkből megtudhatod, miről ismerhető fel ez a különleges növény, mire jó és azt is, hogy mi készíthető belőle.

A növény általános jellemzői

A vadgesztenye, tudományos néven Aesculus hippocastanum Délkelet-Európa egyes részein őshonos fa, de ma már a világ szinte minden részén megtalálható. Sokan már a leveleiről és virágáról felismerik ezt a figyelemreméltó növényt, de a legszembetűnőbb tulajdonsága mégis a termése. Beporzást követően a virágból tüskés zöld héjon belül lapuló, sima, fényes, vörös-barna termés fejlődik.

Hogyan gyűjts vadgesztenyét?

A vadgesztenye gyűjtés gyerekjáték, az egész csak időzítés kérdése. A vadgesztenye ősszel érik. A fa termése szeptember elejétől nagyjából október végéig a földre hullik.

Könnyen megtalálhatjuk elszórva a vadgesztenyefák tövében. A szúrós, zöld külső tok gyakran szétnyílik, felfedve a benne lapuló fényes, barna gesztenyét, melyet egyik oldalán világos fehér folt díszít.

Gyógyászati célokra a növény virága, kérge és levele is használható, ezeket érdemes tavasz végén, nyár elején begyűjteni.

herbiovit vadgesztenye nehézláb visszér lábápolás

Mire jó?

Az eredetileg Észak-Görögország és Albánia hegyeiben honos, mára az egész világon elterjedt vadgesztenye részeit az emberek már több száz éve használják különféle gyógyászati és szépészeti célokra. Egyik fő hatóanyaga az eszcin, amely érvédő hatású szaponinok keverékéből álló vegyület.

Ezen kívül kaempferolt, kvercetint, proantocianidineket és szterineket tartalmaz, melyek értékes, antioxidáns hatással bíró flavonoidok. Egy 2019-ben publikált tanulmány szerint az eszcin gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezhet, és védő bevonatot képezhet a vénák belső falát borító sejteken.

Ennek köszönhetően csökkenthető a vérplazma szivárgás és megelőzhető a leginkább az alsó végtagokat érintő kellemetlen feszülés, duzzanat. Ezenkívül az eszcin javíthatja a vénák tónusát és fokozhatja azok összehúzódási képességét. A végtagok mellett más kórképek esetén is alkalmazták a vadgesztenyét őseink.

A vénákra kifejtett jótékony hatása miatt egyes tanulmányok arra utalnak, hogy a vadgesztenye hatásos lehet az aranyér kezelésében. Ennek alátámasztására azonban kevés klinikai vizsgálat áll rendelkezésre, ezért további kutatásokra van szükség.

 

Érdekességek

Tudtad? A kifejlett vadgesztenyefák megközelítőleg negyven méter magasra nőnek, és akár háromszáz évig is élhetnek. A sűrű lombozatú, nagy levelű fák impozáns látványt nyújtanak, különösen nyáron.

Gyakran ültetik az út szélére, csodás fasort képezve belőlük. A vadgesztenye fája puha és könnyű, ezért építőanyag. Virága értékes nektárt biztosít a méhek számára. A fa termése a szelídgesztenyére hasonlít, de íze rendkívül keserű, és fogyasztása nem biztonságos!

herbiovit natúrkozmetikum vadgesztenye visszér lábkrém

Vadgesztenye készítmények

A legtöbben kizárólag a vadgesztenye krém áldásos hatását ismerik, és sokan nem is gondolnák mennyi minden készíthető még a vadgesztenyefa alkotóelemeiből. Kéreg kivonatával például napfényvédő szerekben találkozhatunk.

Leveléből sokan teát vagy tinktúrát készítenek, ami a vadgesztenye kivonatot tartalmazó krémekhez, kenőcsökhöz hasonlóan a fájó ízületekre, duzzadt lábakra lehet gyógyír.

Visszér, aranyér esetén leveléből készített forró fürdőt javasolnak a hagyományos gyógyászat mesterei. Természetesen a gyógyszeripar is használja a vadgesztenyét: terméséből véna-erősítő, visszér-elleni készítményeket állítanak elő.

A cikkben felsorolt információk csupán tájékoztató jellegűek, nem tekinthetők orvosi tartalomnak! Vadgesztenye készítmények alkalmazása előtt mindenképpen konzultálj kezelőorvosoddal, gyógyszerésszel.

 

Vissza a blogra

Top of page